Social media

Newsy

Podwójnie trudne wyzwanie przed Kamilem Sokołowskim na Białorusi

Opublikowano

dnia

We wtorek, 4 sierpnia w Mińsku na Białorusi jedna z najtrudniejszych walk w karierze czeka nieustępliwego, odważnego i charakternego Kamila „Sokoła” Sokołowskiego (9-17-2, 3 KO). Jego rywalem będzie Kazach Zhan Kossobutskiy, który wygrał wszystkie 13 walk w wadze ciężkiej, w tym aż 12 przed czasem. Następny pojedynek Polak z Wysp Brytyjskich ma stoczyć 2 października na gali Krystiana Każyszki w Kościerzynie.

W 2010 roku w finale Mistrzostw Kazachstanu Zhan Kossobutskiy pokonał Wasilija Lewita, późniejszego Wicemistrza Olimpijskiego z Rio de Janeiro! Chyba jeszcze większym osiągnięciem najbliższego rywala Polaka był triumf w walce w 2012 roku na turnieju w Mińsku z Magomedrasulem Medzhidovem. To pięściarz, który był wówczas Mistrzem Świata, a potem jeszcze 2-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium MŚ oraz zdobył brąz IO w Londynie. Ale zdarzały się też porażki, np. przed czasem z Viktorem Zuyevem, medalistą Igrzysk, MŚ i ME.

– Czeka mnie niesamowite, podwójnie trudne zadanie w Mińsku. Raz, że przeciwnik jest z wysokiej półki i z większością przeciwników zwyciężał bardzo szybko, a po drugie po raz 1. będę boksował na dystansie 10 rund. I wierzę, że jestem w stanie sprawić kolejną wielką niespodziankę. Mam nadzieję, że po wtorkowym pojedynku Kazach przyzna, że z tak trudnym bokserem jeszcze się nie mierzył – mówi Kamil Sokołowski, którego trenerem jest Gavin Lane, a menedżerem Łukasz Rostkowski.

32-letni Zhan Kossobutskiy jest posiadaczem pasa IBO Intercontinental, ale ten tytułu nie będzie stawką wtorkowej walki na Białorusi. Kazach już 8 razy boksował w tym kraju, a ostatnio zwyciężył w Dubaju. W 2013 roku zdobył srebrny medal Uniwersjady w Kazaniu. Pokonał m.in. niezłego Białorusina Yana Sudilovskiego, a w finale przegrał z Mistrzem Europy 2011 i ćwierćfinalistą Igrzysk w Londynie Rosjaninem Magomedem Omarovem.

– Miałem do wyboru, albo przyjąć ofertę Matchroom i 22 sierpnia na gali z udziałem Powietkina i Whyte’a (o pas interim WBC) boksować z Alenem Babiciem (3-0, 3 KO), albo 4 sierpnia pojechać w nieznane do Mińska na pojedynek z mocno bijącym leworęcznym Kazachem, który jest 47 w rankingu boxrec, a z pewnością jego ambicje sięgają dużo wyżej. Ale ja też mam swoje aspiracje i dlatego wziąłem dużo trudniejszą walkę. Wielu z jego dotychczasowych rywali po prostu się go bało. Wychodzili do ringu jako przegrani z góry. Znali jego dokonania amatorskie, rekord zawodowy i było po nich. A ja nie przestraszę się Zhana, choć to z pewnością znakomity pięściarz. Mam przekonanie, że mogę go zaskoczyć, a ewentualne zwycięstwo mogłoby wywindować mnie ze 108 na dużo lepsze miejsce na liście światowej – przyznał Kamil Sokołowski.

Już w niedzielę wraz z trenerem i menedżerem udaje się do Mińska. Przed wybuchem pandemii Kamil „Sokół” Sokołowski wygrał na punkty z dotąd niepokonanym Ellisem Machinem (4-1-1, 3 KO).

– Boksowałem z wieloma świetnymi zawodnikami, którzy mieli bardzo dobre rekordy. Wyzwania są po to by się z nimi „mierzyć”. Na Białoruś lecę po trudnym okresie pandemii. Ale ja tego czasu nie zmarnowałem, dużo biegałem, ćwiczyłem z trenerem. Nigdy nie sparuję przed pojedynkami, więc teraz było podobnie. We wtorek nie będę miał nic do stracenia, tylko mnóstwo do zyskania – powiedział Kamil Sokołowski, u którego na sparingach przed kilkoma miesiącami byli uczestnicy Polskiego Turnieju Wagi Ciężkiej Kacper Meyna i Jakub Sosiński.

Z „Sokołem” Sokołowskim i jego menedżerem Łukaszem Rostkowskim współpracuje Krystian Każyszka, organizator „Rocky Boxing Night” 2 października w Kościerzynie. Na tej gali Polak z Wysp Brytyjskich ma przypomnieć się polskiej publiczności. Jako zawodowiec w ojczyźnie jeszcze nie boksował. Dawno temu trenował m.in. w PACO Katowice pod okiem Witolda Kostki. W 2013 roku Kamil Sokołowski był na Mistrzostwach Świata w kickboxingu low kick w Brazylii. Stoczył mnóstwo zawodowych i amatorskich walk w tym sporcie (K1, low kick) oraz w muay thai.

– Już wcześniej ustaliliśmy z Krystianem Każyszką, że zaboksuję 2 października i chcę wywiązać się z danego słowa. Wiem jak wygląda sytuacja w polskiej wadze ciężkiej, ale nie zamierzam się z nikim porównywać, dopóki nie wejdę z nim do ringu. Wtedy można oceniać, kto jest lepszy – dodał 34-letni pochodzący z Częstochowy bokser, który już w swojej 2 walce boksował z Dilianem Whyte’em.

– Występ Kamila za 2 miesiące w Kościerzynie będzie wielkim wydarzeniem. Trzymam kciuki za jego powodzenie w Mińsku z bardzo wymagającym rywalem. Kamil Sokołowski jest niesamowicie charakterny i ambitny, prawdziwy wojownik i sportowiec – ocenił Krystian Każyszka.

Kontynuuj czytanie
Skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1. Krzysztof Głowacki
2. Adam Kownacki
3. Maciej Sulęcki
4. Mateusz Masternak
5. Kamil Szeremeta
6. Michał Cieślak
7. Krzysztof Włodarczyk
8. Artur Szpilka
9. Robert Parzęczewski
10. Damian Jonak

Ostatnia aktualizacja rankingu: 11.04.2019

TVP Sport
08/12/2018 04:20

Cecilia Breakhus vs Aleksandra Magdziak Lopes Walka Cecilii Breakhus z Aleksandrą Magdziak Lopes

Polsat Sport Fight
08/12/2018 03:00

Wasyl Łomaczenko vs Jose Pedraza Polsat Sport Extra. Walka Wasył Łomaczenko vs Jose Pedraza.

Polsat Sport
08/12/2018 20:00

Kell Brook vs Michael Zerafa W walce wieczoru gali w Sheffield zmierzą się Kell Brook i Michael Zerafa.

Polsat Sport
09/11/2018 20:30

Igor Jakubowski vs Oleksiej Żuk Gala Copa Rocky Boxing Night. Wystąpią Igor Jakubowski, Nikodem Jeżewski, Kamil Gardzielik i Kewin Gruchała.

TVP Sport
11/11/2018 03:55

Krzysztof Głowacki vs Maksim Własow Ćwierćfinałowy pojedynek w ramach turnieju World Boxing Super Series.

Boks przypomina grę w szachy, tylko rozgrywaną tysiąc razy szybciej.

— Hugh Laurie, wywiad, 2009
Przeczytaj pozostałe artykuły - wróć na stronę główną

Popularne